COOKIES ON Offaly Independent

We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. We also use cookies to ensure we show you advertising that is relevant to you. If you continue without changing your settings, we'll assume that you are happy to receive all cookies on the Offaly Independent website. However, if you would like to, you can change your cookie settings at any time by amending your browser settings.

ACCEPT

Ploughing Championships: Programme of events

Tuesday, 19th September, 2017 11:20am

Ploughing Championships: Programme of events

The Ploughing Championships attracted record crowds last year.

If you're planning on heading to the Ploughing Championships in Tullamore this week, check out the schedule of events: 

TUESDAY 19TH SEPTEMBER

9am

  • Trade Machinery, Livestock and General Exhibition Opens

9am to 4.30pm

  • Sheep Shearing: Block 1, Row 14, Stand 303

9.30am

  • Sheep Dog Trials Arena: Block 2, Birr side of the site

10am

  • Pony Games: Block 1, Birr side of the site

10am

  • Bandstand Block 3 Row 10 Stand 249 : The Willoughby Brothers

10.30am – 2.30pm:

  • 3 FURROW Conventional Senior & Junior Classes

  • Under 28 Conventional Senior & Junior Plough Classes

  • Under 21 Conventional Senior & Junior Plough Classes

  • Under 28 Reversible Plough Class

  • ntermediate Conventional Plough Class

  • Intermediate Reversible Plough Class

  • Vintage 2 Furrow Trailer Plough Class

  • Under 40 Horse Plough Class

11am

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: Killina Presentation Secondary School

11.30am

  • Fashion Show: Block 3, Row 28, Stand 637

12 noon

  • Official Opening by President Michael D Higgins and Blessing of the Grounds by the Clergy. Bandstand: Block 3, Row 10, Stand 249

1.30pm

  • Fashion Show: Block 3, Row 28, Stand 637

1.30pm

  • Aldi Stand: Block 4, Row 10, Stand 250 National Brown Bread Baking Semi-Final

1.30pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: The Duets

2pm

  • Enterprise Ireland, NPA & IFJ Innovation Arena: Block 4, Row 12, Stand 286 Award Ceremony

3pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: Philip English Duo

3.30pm

  • Fashion Show: Block 3, Row 28, Stand 637

4pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: Setphen Rosney & the Back Axels

5pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: Philip English Duo

6pm

  • Ploughing Competition results announced from Bandstand: Block 3, Row 10, Stand 249

Exhibition closes

 

WEDNESDAY 20TH SEPTEMBER

9am:

  • Trade Machinery, Livestock and General Exhibition Opens

9am – 4.30pm

  • All Ireland Lamb Shearing Championships: Block 1, Row 14, Stand 303

9.30am

  • Sheep Dog Trials Arena: Block 2, Birr side of the site

10am

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: St. Colemans Prinary School, Mucklagh

10.30am – 2.30pm

  • Senior Conventional Plough Class (Day 1)

  • Senior Reversible Plough Class (Day 1)

  • armerette Conventional Plough Class

  • Macra 2 Furrow Conventional Plough Class

  • Vintage 2 Furrow Mounted Plough Class

  • Senior Horse Plough Class

11am

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: The Duets

11.30am

  • Fashion Show: Block 3, Row 28, Stand 637

12.30pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: Derek Ryan

12pm

  • Junior Hunt Chase: Block 1, Birr side of the site

1pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249

1.30pm

  • Fashion Show: Block 3, Row 28, Stand 637

1.30pm

  • Aldi Stand: Block 4, Row 10, Stand 250 National Brown Bread Baking Competition Semi-Final

2pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: Michael Sexton

3pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: Colin Kenny

3.30pm

  • Fashion Show & Most Appropriately Dressed Awards: Block 3, Row 28, Stand 637

4pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: The Duets

5pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: Michael Sexton

6pm

Ploughing Competition results announced from Bandstand: Block 3, Row 10, Stand 249

Exhibition closes

 

THURSDAY 21ST SEPTEMBER

9am

  • Trade Machinery, Livestock and General Exhibition Opens

9am to 4.30pm

  • Sheep Shearing: Block 1, Row 14, Stand 303

9.30am

  • Sheep Dog Trials Arena: Block 2, Birr side of the site

10am

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: Offaly Comhaltas Group

10.30am – 2.30pm

  • Senior Conventional Test Match (Day 2)

  • Kverneland Reversible Test Match (Day 2)

  • Junior Conventional Plough Class

  • Standard 3 Furrow Reversible Plough Class

  • Vintage Single Furrow Mounted Plough Class

  • Special Horse Plough Class

  • Novice 2 Furrow Conventional Senior, Intermediate & Junior Plough Classes 

  • Loy Digging

11am

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: The Molgoggers, Cobh

11.30am

  • Fashion Show: Block 3, Row 28, Stand 637

    12pm

  • Senior Hunt Chase: Block 1, Birr side of the site

12.30pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: Derek Ryan

1.30pm

  • Fashion Show: Block 3, Row 28, Stand 637

1.30pm

  • Aldi Stand: Block 4, Row 10, Stand 250 National Brown Bread Baking Competition Final

2pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: Jig Jam

2pm

  • Enterprise Ireland, NPA & IFJ Innovation Arena: Block 4, Row 12, Stand 286 People’s Choice Award

3pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: The Duets

3.30pm

  • Fashion Show: Block 3, Row 28, Stand 637

4pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: Olivia Douglas

5pm

  • Bandstand Entertainment: Block 3, Row 10, Stand 249: The Duets

6pm

  • Ploughing Competition results announced from Bandstand

Exhibition closes 

 

Post a Comment

blog comments powered by Disqus

SHARE